Fosfátové jednotky

Fosfátové jednotky

Příjem fosfátů ve stravě u většiny dialyzovaných pacientů přesahuje maximální doporučenou hodnotu a ani dialyzační procedurou nedokážeme úplně odstranit jejich přebytek. Fosfáty jsou obsaženy v mnoha živočišných i rostlinných surovinách a při přípravě pokrmů se jejich množství často kumuluje. Ještě složitější je situace u polotovarů, instantních pokrmů a pochutin. Z tohoto důvodu se doporučuje pacientům tyto potraviny z jídelníčku zcela vyloučit. Vysoká hladina fosforu v krvi má za následek tvorbu vápenatých usazenin v těle, poruchy funkce srdce a cév, svědivku, bolesti pohybového aparátu a mnoho dalších negativních jevů. 

Program fosfátových jednotek (FJ) je určen pro pacienty, kteří chtějí mít svou hladinu fosforu v krvi pod kontrolou. Pomáhá pacientovi odhadnout, jaký je obsah fosfátů v jím konzumovaném jídle, a umožňuje mu, aby si mohl podle složení stravy sám upravit vazače fosfátů. Tento program nemůže plnohodnotně nahradit nutriční poradenství a slouží jen jako orientační příručka. 

Každá fosfátová jednotka reprezentuje přibližně 100 mg přijatých fosfátů. Pacient může díky programu odhadnout obsah fosforu v jídle pouhým zrakem, prostřednictvím definovaných fosfátových jednotek. Následná úprava dávky vazače pak odpovídá principu: kolik fosfátových jednotek mám v jídle, tolik tablet vazače při jídle užiji.  

Přehled fosfátových jednotek, výživovou pomůcku pro pacienty na dialýze, naleznete zde.