Vaše dotazy

Na vaše dotazy odpovídá nutriční terapeutka Dana Sasaková:

Rád bych zhubnul a vůbec se mi to nedaří. Jsem na peritoneální dialýze a můj BMI je 32,5. Jakou redukční dietu si při svém onemocnění mohu dovolit? Ivan K., Lipník nad Bečvou

Odpověď: Ano, je možné naordinovat redukční dietu, ale je potřeba zachovat i určité pravidla, která jsou spojená s dialyzační léčbou. Váše BMI je vysoké, proto je velmi pozitivní, když by jste začal pomalu upravovat svoji váhu. K naplánování a rozepsání redukční diety je nutný osobní kontakt a dále jsou potřeba lab. výsledky a informace jak jste se doposud stravoval, jaké máte stravovací zvyklosti atd.

Hezký den, rád bych se zeptal, jak poznám dehydrataci a jaké nápoje jsou nejvhodnější pít? Petr W., Holešov

Odpověď: Příznaky dehydratace jsou závislé na ztrátách vody z organismu. Při mírné dehydrataci pociťujeme žízeň, sliznice jsou suché a snižuje se množství moči, která je tmavá a koncentrovaná. Při ztrátách větších dochází navíc k poklesu krevního tlaku, objevuje se zrychlený puls, bolesti hlavy, poruchy soustředění, ospalost, závratě, hrozí riziko pádu. Těžká dehydratace pak může vést k poškozením ledvin a k jejich akutnímu selhání s nutností hospitalizace. Může se jednat o stavy velmi závažné, kdy pacient je přímo ohrožen na životě.  Zvláštní pozornost věnujme nemocným lidem a lidem s demencí, kteří si o nápoj sami neřeknou. Dehydratace, nízký obsah vody v těle, ohrožuje náš fyzický i psychický výkon. Může zhoršovat zdravotní stav nemocných či průběh onemocnění. 

K nejvhodnějším nápojům, které můžeme využívat ke stálé konzumaci, patří obyčejná pitná voda z vodovodu, vody balené (kojenecké, pramenité či slabě mineralizované přírodní vody bez oxidu uhličitého), neslazené, a ne moc silné čaje (zelené), vodou ředěné ovocné či zeleninové cukrem nepřislazované přírodní šťávy. Vhodnými zdroji tekutin jsou také ovoce a zelenina jako například rajčata, okurky, melouny, jahody nebo citrusy. 

Slazené nápoje (limonády, kolové nápoje, či slazené ovocné nápoje) nejsou vhodným zdrojem tekutin, protože obsažený cukr zvyšuje pocit žízně!  Pro doplnění příjmu tekutin lze použít středně mineralizovaných přírodních vod. Dospělý by jich ovšem neměl vypít více než 500 ml za den, dítě samozřejmě méně. U velmi oblíbených bublinkových nápojů, které jsou sycené oxidem uhličitým, je třeba myslet také na to, že mohou citlivějším jedincům způsobit různé zdravotní obtíže (např. nevolnost, průjmy či nadýmání). 

 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, čím mohu ve vánočním cukroví nahradit oříšky, a nebo zdali existují rozdíly v obsahu sledovaných minerálů mezi jednotlivými druhy ořechů. Jana V., Bělá p. Bezdězem

Odpověď:  Chuť a vůně tradičního vánočního cukroví je u nás hluboce zakořeněna a navozuje příjemné pocity prožitých vánočních svátků. Většina rodin si předává recepty z generace na generaci, ale v životě nastávají okamžiky, kdy se některé recepty musí přizpůsobit určitým zdravotním změnám. I dialyzovaný pacient si může dopřát některé druhy vánočního cukroví. V tabulce je přehled nejčastěji podávaných vánočních dobrot. 

Cukroví 100g

Draslík mg

Fosfor mg

Linecká kolečka

119

148

Sněhové pusinky

49

8

Vánočka

270

105

Perník

100

145

Domácí karamelky

111

22

Kokosky domácí

190

40

Pečivo stříkané

99

71

Vanilkové rohlíčky

120

150

Ořechy, mák a kakao jsou potraviny s vysokou energetickou hodnotou, ale i s vysokým obsahem minerálních látek, proto byste při používání těchto potravin měli být obezřetní. Pacienti, kteří mají pohyblivé hladiny fosforu, by neměli zapomínat na vazače při konzumaci těchto potravin. 

Ořechy100g

Draslík mg

Fosfor  mg

Ořechy vlašské

544

409

Ořechy pistácie

1620

500

Ořechy pekanové

520

310

Ořechy para

660

590

Ořechy kešu

552

573

Ořechy mandle

835

450

Kokos strouhaný

650

170

Jak si připravit zajímavé cukroví:

 • Z těsta vykrajovat nepravidelné tvary nebo vybírat netradiční formičky
 • Spodní nebo horní díl může mít odlišnou barvu
 • Při slepování je možné použít výraznou zavařeninu nebo máslový krém (kávový, žloutkový)
 • Polevy mohou být bílkové, citronové, cukrové, kávové, žloutkové nebo karamelové
 • Zajímavé ozdoby jsou bílkové pusinky

  

Dobrý den, jsem na hemodialýze a zápasím s nechutenstvím. Vůbec bych nemusel jíst. Mám jen velkou žízeň, ale hlad vůbec. Existuje nějaká rada, jak to změnit? Bohumil K., Praha

Odpověď:  U pacientů, kteří jsou léčeni na dialýze, se s tímto problémem můžeme setkat. Samotná léčba je pro pacienta náročná, a proto, abyste to zvládl co nejlépe a bez komplikací, je nutnou součástí léčby i výživa.

Jak si poradit s nechutenstvím?

 • Stravu rozdělte do několika denních dávek, např. 6 - 7 porcí, nutné je zařadit II. večeři.
 • Porce by měly být malé, studené, ale i vychlazené.
 • Vyvarujte se potravinám nízkokalorickým.
 • Jestliže přetrvává pocit nechutenství na maso, zvolte jiné potraviny – např. tvarohové krémy, sýry, čerstvé sýry, tvarohové zákusky, vejce, šmakoun, tofu, sladké pokrmy, studené saláty.
 • K  pokrmům přidejte kousek ovoce, např. jablko nebo ananas, ananasový kompot bez šťávy... Zvlhčíte si ústa a zvýšíte chuť k jídlu.
 • Omezte jídla velmi aromatická, kořeněná, solená.
 • Hlídejte si svůj příjem bílkovin, ty nejvíce ztrácíte při dialýze. Kvalitní bílkoviny získáte nejen z masa, ale i z čerstvých sýrů, tvarohu, eidamu, jogurtu, drůbeže, ryb.
 •  Fyzická aktivita by měla být součástí každého dne. Zaměstná nejen mysl, ale i zrychlí metabolické pochody a budete mít větší chuť k jídlu.
 • Jestliže nechutenství bude přetrvávat, je k dispozici i nutriční podpora. Tato podpora, může být jak v sypké, tekuté nebo krémové formě. V lékárně můžete zakoupit nutriční podporu, které má snížený objem, abyste se vešel do doporučeného příjmu tekutin.
 • Váš lékař nebo nutriční terapeutka vám poradí, které nutriční podpory jsou pro vás nejlepší.

 

Dobrý den, mám dotaz na exotické ovoce. Chystám se v zimě na dovolenou do Mexika a tak bych si tam ráda dala například mango, ananas, papayu nebo čerstvý kokos. Není to z pohledu minerálů problém? Simona Z., Volary

Odpověď: Příjem ovoce a zeleniny by měl být u pacienta každodenní součástí jídelníčku. Návštěva exotické země odkrývá další tajemství nejen o kultuře, ale také o potravinách, které jsou v naší zemi známé, ale i méně známé.

Co byste měla vědět, než se vydáte na cestu:

Měla byste znát svoji hladinu draslíku. Jestliže máte výkyvy hladin draslíku v laboratorních hodnotách, domluvte se s lékařem na vazači draslíku. Jednu porci čerstvého ovoce si můžete dopřát každý den. Nejlépe v dopoledních hodinách. Další porce by měla být už technologicky zpracovaná, např. ve formě kompotů bez šťávy. Jednotlivé druhy ovoce obsahují různé množství vitaminů, ale i minerálních látek. Určitě na HD středisku budete mít nutričního terapeuta, který bude mít seznam ovoce a zeleniny s nutričními hodnotami. Vyžádejte si ho od něj.

Příklad množství draslíku u některých druhů ovoce:

Banány 380 mg K
Mango 190 mg K
Avokádo 500 mg K
Kokos mléko 280 mg K     
Kokos strouhaný 400 mg K
Papája 210 mg K
Ananas 173 mg K
Ananasový kompot 71 mg K

 

Dobrý den, jak mohu nejlépe odhadnout, kolik vazače si mám dávkovat u hlavního jídla? Začínám s dialýzou. Luboš W., Lipany 

Odpověď: Dobrý den pane Luboši, dávkování vazačů vám předepisuje lékař. Jestliže vaše výsledky nejsou stále v uspokojivých hladinách, navrhuji toto doporučení: 

 • Psát si jídelníček, alespoň tři dny. Ukázat ho vašemu lékaři nebo nutriční terapeutce. Ti vám přesně navrhnou, kde je potřeba vazače přidat, nebo naopak ubrat.
 • Vysokou hladinu fosforu může způsobit i to, že léky se špatně užívají. Vazače byste měl užívat v průběhu jídla. To znamená, že sníte dvě sousta, pak přidáte vazače a dojíte zbytek pokrmu.
 • Restaurační jídla nebo rychlé občerstvení obsahují více fosforu, než jídla připravené doma. Jestliže není možnost využívat domácí stravu, pak je vhodné navýšit dávku vazačů.
 • Dejte pozor na problémová "éčka" - E 338, 341, 343, 450, 451,452, 442, 541, 340, 339
 • Pokuste se vyvarovat dalších rizikových potravin – polotovary, instantní směsi, smetanové zmrzliny, limonády, povzbuzující nápoje, nápoje z automatů, rychlé občerstvení, tavené sýry, nevhodné uzeniny, klobásy, semínka, mák, zrníčka, ochucovadla – Vegeta, masox, grilovací koření a jim podobná koření.

 

Mohu se zeptat, kolik fosforu obsahují vnitřnosti? Například játra a ledvinky. Nebo je u nich jiný problém ve vztahu k ledvinové dietě? Naďa U., Trutnov

Odpověď: Dobrý den paní Naďo, vnitřnosti z nutričního hlediska patří k potravinám s vysokou nutriční hodnotou. Obsahují živočišné bílkoviny, tuky, vitamíny rozpustné v tucích - vitamín A,D. Dále jsou bohaté na vitamíny skupiny B a bohatým zdrojem železa, zinku, draslíku, mědi. Množství cholesterolu je vysoké, pohybuje se kolem 500 mg i více. Denní příjem cholesterolu je doporučován do hodnoty 300 mg, konzumací vnitřností tuto hodnotu tedy převýšíte. Vnitřnosti patří do skupiny potravin, které by měly být vyloučeny u lidí s vysokou hladinou kyseliny močové pro obsah purinů. Častá konzumace jídel z vnitřností je nevhodná pro obsah toxických látek (kadmium, olovo, rtuť). 

Obsah fosforu v játrech:

 • Vepřová játra 360 mg
 • Hovězí játra 360 mg
 • Kuřecí játra 280 mg

I přes zmíněná rizika je možné vnitřnosti do jídelníčku zařadit, a to 1x, maximálně 2x do měsíce.

 

Mám rád polévky, můžu je zařadit do jídelníčku? Karel F., Lázně Bohdaneč

Odpověď: Polévky nám dodají energii a vyvolávají velmi dobrý pocit tepla. Malé úskalí pro dialyzované pacienty je v množství přijatých tekutin a v ochucení. Při přípravě dodržujte tyto pravidla:

 • Vývary připravujte jen z masa, drůbeže, ryb. Nepoužívejte ochucovadla jako je masox, zeleninové nebo masové kostky nebo jiné kořenící směsi, gely.
 • Zeleninu je vhodnější vybírat mraženou, pro nižší obsah draslíku.
 • Instantní jíška nebo polotovary, např. játrové knedlíčky, jsou pro obsah soli a ochucovadel nevhodné. Zkuste si je uvařit sami ze zakoupených surovin.
 • Množství tekutin je nutné započítat do celkové spotřeby tekutin/den.

Tip: polévku servírujte do klasického hrnku. Polévku můžete zařadit k snídani místo kávy a pečiva. 

 

Na dialýze mi bylo doporučeno přidat do jídelníčku vajíčka. Kolik jich mohu za týden sníst? Jana K., Kutná Hora

Odpověď: Vajíčka vám byla doporučena, protože obsahují kvalitních a dostupné bílkovin, vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K). Vajíčka se přidávají do krémů, pěn, těst, mas, nádivek nebo jako se dají připravit jako omeleta, sázené, ztracené nebo vařené. Při vyrovnané hladině cholesterolu jsou doporučována až 4 vajíčka do týdne. Bílek můžete zpracovat s cukrem.  Žloutek přidat do bramborové kaše.

 

Nemám rád maso. Čím ho lze v jídelníčku nahradit? Pavel V., Praha 5

Odpověď: Pacienti si velmi často stěžují na to, že maso jim nechutná, že má určitou pachuť, nebo je finančně nedostupné. Proč dáváme velký důraz na příjem mas, drůbeže, ryb? Protože v malé porci masa, drůbeže je velké množství bílkovin, ale i železa a jiných vitaminů, které při dialýze ztrácíte. Maso lze nahradit např. vejci, tvarohem, který přidáte do slaných nebo sladký pokrmů. Další množností jsou výrobky jako je tofu, šmakoun.

 

Chutná mi sýr Niva, ale bylo mi doporučeno zaměnit tento sýr za jiný. Proč? Richard S., Brno

Odpověď: Sýr Niva patří k výrazným a chutným sýrům, ale obsahuje velké množství soli, fosforu. Sůl je pro vás nebezpečná, protože na sebe váže vodu a vaše hmotnost se zvětšuje a vy se pak divíte, proč máte takový nárůst tekutin. Dále zvyšuje krevní tlak. Nivu můžete v kombinaci s klasickým tvarohem ve formě pěn a pomazánek. Nebo použít jako 30 g náplň do mas, mletých mas nebo drůbeže.

 

Mám rád rajčata, mohu je zařadit do jídelníčku? Ladislav R., Zlín

Odpověď: Rajčata do jídelníčku zařaďte, ale jen po domluvě s lékařem, který vám sdělí, jakou máte hodnotu draslíku. Rajčata obsahují 3x více draslíku než salátová okurka, proto je nutná zvýšená opatrnost v množství přijatých rajčat.

Tip: Kupujte cherry rajčata. Jsou stravitelnější a i velikost jednoho cherry rajčete je 20-30 g.

 

Slyšela jsem, že existuje kypřící prášek bez fosfátů? Jarmila K., Dubeč

Odpověď: Ano, existuje kypřící prášek bez fosfátů. Tento prášek prodávají v drogerii nebo v supermarketu. Další možnost je použít jako kypřidlo jedlou sodu nebo z bílků našlehaný sníh.

 

Dostal jsem pozvání na oslavu, mám si vzít s sebou vazače? František M., Písek

Odpověď: Ano, je nutné brát předepsané vazače i při takových příležitostech jakou jsou oslavy. Hostitel určitě připraví chutné pokrmy, ale vy u přípravy nejste a neznáte přesné složení, proto je nutné v průběhu jídla si vzít vazače.