INDEX ABSI

INDEX ABSI - Index tvaru těla

Obezita je onemocnění spojené s výskytem řady dalších zdravotních problémů, jako jsou diabetes mellitus, kardiovaskulární onemocnění (kornatění tepen, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční), deprese, některé formy rakoviny, spánková apnoe nebo osteoartróza.

Index tělesné hmotnosti (BMI) je jedním z nejznámějších způsobů měření obezity - má však svá omezení, přičemž tím hlavním je nemožnost zachycení zastoupení svalové a tukové hmoty v těle. A právě poměr tukových a svalových tkání a jejich rozmístění je zásadní pro predikci zdravotních rizik.

Dva lidé ve stejné kategorii BMI mohou mít různé tvary a velikosti těla. Distribuce tělesného tuku je mnohem důležitější při hodnocení nebezpečnosti nadváhy či obezity, než je absolutní hmotnost. Nadměrné ukládání tukových zásob do oblasti břicha (tzv. břišní obezita) se podle realizovaných lékařských studií1 stává vysokým rizikovým faktorem předčasného úmrtí.

Na základě sledování a měření velkého souboru mužů a žen vyvinuli vědci nový způsob měření tělesné hmotnosti, a tím je Index ABSI (A Body Shape Index – index tvaru těla). Ten byl vyvinut s cílem zohlednit tvar těla při hodnocení typu obezity a přidává k parametrům, jako jsou váha, výška a věk, navíc ještě obvod pasu. Nový způsob měření mnohem lépe předpoví zdravotní rizika a má mnohem vyšší vypovídací schopnost, než doposud používané BMI.

1 National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES)


Online výpočet ABSI

Po vyplnění dotazníku se zobrazí váš výsledek. Poté jej srovnejte s hodnotami v tabulce adekvátně ke svému věku a pohlaví. Pokud jsou vaše hodnoty vyšší, než je průměrná hodnota v tabulce stanovená pro vás věk a vaše pohlaví, nacházíte se ve zvýšeném riziku úmrtí na onemocnění spojená s obezitou pro daný věk a měli byste upravit dietní a pohybový režim tak, aby vedl ke snížení obvodu pasu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?


ABSI: Orientační hodnoty*

Věk Hodnota pro muže Hodnota pro ženy
30 0,079 0,077
40 0,081 0,078
50 0,083 0,079
60 0,084 0,081
70 0,085 0,083
80 0,088 0,085

* Hodnota v tabulce udává průměrné riziko úmrtí na onemocnění spojená s obezitou pro daný věk. Při nižších hodnotách riziko klesá, při vyšších stoupá.

Zpracováno s využitím portálu PLOS ONE.

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací